SOLUCIONS 4t B DIMARTS 24

SOCIALS 
Recordau anar estudiant un poquet cada dia. 


MATEMÀTIQUES

Act. 22/149
58 x 5.035 = 292.030 kg = 292 t 30 kg 
Solució: El pes màxim que pot transportar l’avió és de 292 t 30 kg. 

Act. 23/149
Resposta personal. 

Act. 13/141
a)    Mig quilo de calamars costa  16 : 2 = 8 euros i un quilo i mig, 16 + 8 = 24 euros. 

b)   Dos quilos costen 2 x 24 = 48 euros. Un quart de quilo costa 24 : 4 = 6 euros. 

c)    Un quilo i mig de rap costa 20 + 20 : 2 = 20 + 10 = 30 euros. Pels tres quarts de quilo de l’altre peix ha pagat 48 − 30 = 18 euros. 
Laltre peix és tonyina, ja que un quart de quilo daquest peix costa 24 : 4 = 6 euros. Així, doncs, tres quarts de quilo de tonyina costen 6 x 3 = 18 euros. 

d)    Pensa comprar 2 quilos de salmó (12 x 2), mig quilo de tonyina (24:2) i un quart de quilo de calamars (16:4).  

Una altra opció seria que volgués comprar un quilo de tonyina, un quilo de salmó i un quart de quilo de calamars. 


0 Response to "SOLUCIONS 4t B DIMARTS 24"